سرنوشت کارگروه واژه‌گزینی عکاسی

تابستان 1393 آقای محمود ظریف از فرهنگستان زبان و ادب فارسی با من تماس گرفت و خواستار ملاقات و گفت و گویی شد برای تشکیل کارگروه عکاسی برای واژ‌گزینی.
این دیدار در 10 شهریور 1393 در فرهنگستان رخ داد. آقای محمود ظریف به عنوان نماینده‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به من پیشنهاد داد یک گروه پنج نفری تشکیل دهم که در این کار تخصص و مهارت داشته باشند.
افرادی را از نظر گذراندم. آنان باید به زبان انگلیسی، فارسی و عکاسی تسلط داشتند و می‌توانستند هر چهار هفته یک بار در جلسه شرکت کنند. و البته می‌بایست دغدغه‌ی این کار را هم داشتند. حتی در فکر این بودم که افرادی با رویکرد متفاوت را هم دعوت کنم که بحث‌ها به اصطلاح چالش برانگیز هم باشد به همین دلیل از طریق انتشارات سروش پیگیر آقای پیروز سیار شدم که موفق به برقراری تماس نشدم.
از سه نفر، دکتر محمد ستاری، مهران مهاجر و مهرداد نجم‌آبادی، مهرداد به دلیل مشغله‌ی زیاد از همکاری پوزش خواست. دو نفر باید به جمعمان اضافه می‌شد. با محمد نبوی و محسن بایرام‌نژاد صحبت شد. البته چون فرهنگستان هزینه رفت و آمد را پرداخت نمی‌کرد شرکت دوستان شهرستانی عملاً ناممکن می‌شد. بایرام‌نژاد با وجود این که با هزینه شخصی و پرداخت بلیت رفت و برگشت هواپیما برای بار نخست در جلسه شرکت کرد اما من خواهش کردم شرکت او به این شکل منطقی نیست و نباید ادامه یابد. و او خواسته‌ی مرا پذیرفت.
جلسه‌ها از آذر 93 آغاز شد. کار به‌تدریج سرعت مطلوبی گرفت. پس از مدتی یعنی تابستان 1395 متوجه شدیم برخلاف قولی که داده شده بود و قرار بود حق الزحمه‌ای، در حد اندکی بیش از هزینه رفت و برگشت با آژانس، پرداخت کنند، آن را هم پرداخت نمی‌کنند. دوستان چشم به این مبلغ ناچیز ندوخته بودند اما پرداخت کرایه‌ی رفت و برگشت را از جیب شخصی منطقی نمی‌دیدند. 
بدین سان کار گروه واژه گزینی عکاسی، پس از دو سال، بدون دریافت دیناری و پرداخت کرایه‌های رفت و برگشت به امید این که فرهنگستان به خود بیاید کار را متوقف کرد. اما فرهنگستان به خود نیامد که نیامد! 

امید امیدواری [ ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ ]

متاسفم برای این سیستم معیوب!


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.