تعریف عکاسی طبیعت از نگاه انجمن عکاسان آمریکا

محسن(بایرام نژاد) عزیز، یار مددکار، مثل همیشه دست یاری داد و متن مورد اشاره در مطلب پیشین را به فارسی برگرداند. دستش درد نکند. از او سپاسگزارم.

تعریف عکاسی طبیعت از نگاه "انجمن عکاسان آمریکا"

عکاسی طبیعت به استفاده از فرآیند عکاسانه جهت نمایش مشاهدات در تمام شاخه­‌های تاریخ طبیعی، سوای مردم شناسی و باستان شناسی­، محدود است؛ به شکلی که شخص خبره، توانایی شناسایی سوژه اصلی و تصدیق ارائه صحیح آن را داشته باشد. گویایی عکس طبیعت باید از جنبه­‌ی کیفیت تصویری­اش بالاتر باشد. نشانه­‌های انسانی، به جز معدود موقعیت­‌هایی که به جلوه­‌ی طبیعی صحنه کمک می­‌کنند، نباید در تصاویر ارائه شوند. وجود نوارهای علمی {نشانه­‌های تحقیقی دانشمندان} بر بدن حیوانات حیات وحش قابل قبول است. عکس­‌های گیاهان و حیوانات دو-رگه، تطبیق­‌شده و غیر طبیعی، همچون هر گونه دستکاری که شرایط عکاسی را تغییر دهد، غیر قابل قبول است.

"حیات وحش واقعی" به یک یا چند جاندار اطلاق می­شود که کاملا آزادانه، در زیستگاه طبیعی یا اختیاری، زندگی می­ کنند. بنابراین عکس­ هایی از باغ­‌و‌‌‌حش و یا مراکز تفریحیِ نگهداری حیوانات از دید "انجمن عکاسان آمریکا" غیر قابل قبول هستند.

چیزهایی همچون خطوط تلفن، جاده­‌ها، حصار­ها، درختان قطع شده (بطور آشکار)، ساختمان­ها و امثال اینها باعث عدم پذیرش عکس در ژانر طبیعت خواهد بود. انسان­ها، اگرچه بسیار کوچک و با وجود زیبایی صحنه، نباید نشان داده شوند. اینگونه عکس­ها می­توانند مناسب بخش "عکاسی مسافرتی" باشند. عبارت "نشانه­ های انسانی که به جلوه­ی طبیعی صحنه کمک می­کنند" شاید گمراه­ کننده باشد؛ پرستویی که در انبار غلات زندگی می­ کند، در آشیانه­ ی خود در یک انبار پذیرفتنی­ست چونکه آنجا محیط طبیعی زندگی اوست. مرغ ماهی­خوار نشسته بر روی یک تیرک نیز قابل قبول است، چونکه محیط رایجی برای استراحت آنهاست؛ ولی باید بخش بالایی تیرک بیشتر در عکس نشان داده شود {تاکید به پرنده}.

صحنه­ های طلوع و غروب اصلاح­ شده نیز از دلایل عدم پذیرش هستند. برخی از داورها در این مورد سخت­گیری نمی­کنند. جهت اطمینان خاطر، بهتر است که خود در تفسیر "تعریف عکاسی طبیعت" سخت­گیری کنید. (ترجمه محسن بایرام نژاد)
کرامت منظوری [ ۱۷ فروردين ۱۳۸۹ ]

با تشکر از جناب عالی و دوست هنرمند و مترجم عزیز، بایرام نژاد، از دو عکاس معتبر طبیعت، انسل آدامز و فی گودوین، اولی از طبیعت دست نخورده عکس گرفت اما درتمام عکسهای دومی آثار دخالت انسان مشاهده می شود و این موضوع، نافی پاراگراف سوم است. /پاسخ: از لطف شما هم ممنونم. فی گادوین هر چند عکس طبیعت هم دارد اما او را عکاس منظره معرفی می‌کنند (مراجعه شود به ویکیپدیا) . در هر حال این تعریف را انجمن عکاسان امریکا ارائه کرده است. با سپاس از شما.


میثم امانی [ ۰۶ فروردين ۱۳۸۹ ]

با سلام و تبریک مجدد سال نو
استاد عباسی اطلاع رسانی خوب شما با کار تکمیلی محسن بایرام نژاد دوست داشتنی به واقع روشنگری نسل عکاسی ایران است.
سپاسگزارم


سارا زند [ ۰۶ فروردين ۱۳۸۹ ]

ممنون از شما و آقای بایرام نژاد.
ما اینجا تعاریف مشخصی از هیچ کدوم از ژانرهای عکاسی نداریم، چون تا به حال نهاد و مرجع تعیین کننده ای نداشتیم که حکمش قابل استناد باشه. بنابراین در موارد مختلف صاحبنظران کاملاً سلیقه ای عمل می کنند که امری طبیعی و ناگزیره.
به عنوان یک مثال کوچک، شخصی «پرتره» رو فقط تصویر موجود زنده (در مواردی فقط انسان) می دونه و شخصی دیگه همه ی متعلقات انسان (مثل یک جفت کفشش) رو هم پرتره ی فرد می دونه.
ژانرهای مستند اجتماعی، فتوژورنالیسم، مستند خیابانی و ... هم غالباً با هم قاطی می شن.
از یک نظر، شاید این مرزبندی ها و خط کشی های دقیق کار بیهوده و دست و پاگیری به نظر بیاد. ولی از طرف دیگه، مواردی هست که رسیدن به اجماع و تبعیت از اون لازمه. مثلاً در مسابقه ها و جشنواره های مختلف، برگزارکننده ها و شرکت کننده ها در این مورد دچار سردرگمی هستن و داورها هم معمولاً در این تعاریف باهم اختلاف نظر دارن و نتیجه با نوعی بی قاعدگی و در اصطلاح عامیانه شلم شوربایی همراه خواهد بود. (در یک مورد تجربه ی داوری که داشتم، این مشکل به وضوح دیده می شد.)
بنابراین، جدا از نگاه و نظر شخصی که هر عکاسی می تونه داشته باشه، ایجاد نظم و سامان دهی یک سری قوانین و تعاریف هم کاملاً احساس می شه که حتماً شما با حس مسئولیت کم نظیری که دارید و باریک بینی خاصتون پیشگام چنین حرکت هایی در انجمن تازه تأسیس عکاسی خواهید بود.


شهرام صاحب الزمانی [ ۰۶ فروردين ۱۳۸۹ ]

با سلام و احترام
سال نو مبارک
سالی سرشار از شادابی و نشاط و بسیار بهتر از سال قبل برای شما آرزومندم .
پیروز و خجسته باشید .
با احترام
صاحب الزمانی / اراک / پاسخ: من هم سال خوبی را برایتان آرزو می‌کنم.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.